skip navigation

South West Athletic Conference News and Events

Janna Walker

Association President

Ph 773-2801   Fax 773-9285

1100 11th Ave NE, Swift Current, S9H 2V6

Deb Reamer

Athletic Director

Ph. 299-7979, Fax 299-2067

Box 223 Consul Sk. S0N0P0

SHSAA Award Recipients

At the Saskatchewan High Schools Athletic Association AGM in Humboldt on June 22, Valerie Gordon of Eastend School received the Award of Merit.  This prestigious award is presented to people who have given outstanding leadership and service to the SHSAA and to the promotion of high school athletics in Saskatchewan.  Val has taught and coached in Eastend for the last 31 years.  Kendra Paramchuk (SHSAA vice president on the left) presents the award to Val (right side).  SWAC congratulates Val on this award.

At the recent Saskatchewan High Schools Athletic Association AGM in Humboldt on June 22, Chris Sharp of Maple Creek School was awarded the Service Award.  Every year a deserving member of the SW is recognized for their leadership and service to the promotion of high school sport in the district.  Chris has taught and coached for 20 years.  He has been involved with the technology side of things as well working with our website and track & field entries.  SWAC thanks Chris for promotion of high school athletics in the southwest.  Pictured is Jeff Kitts (SHSAA section one rep on the left) and recipient Chris Sharp (on the right).
 

Order you SWAC clothing by clicking on the image above.


SWAC Announcements

REMINDERS: 

Seeding form Due for Volleyball - due on Wed, Oct 25.

Start Date for Curling - is Monday, November 6.

Start Date for Basketball, Wrestling - is Monday, November 20.

 

 

 

 



News

Chinook SD Sports Report

10/15/2017, 6:45am CST
By Submitted by Deb Reamer, Athletic Coordinator

The SHSAA provincial cross country championships were held in Turtleford on October 14.  It was a cool, breezy day for the runners as they ran a scenic route around the Turtle River.  The southwest had 8 runners taking part:

Midget girls (94 runners) 3 km: 

20th Jenna Sabine (Swift Current Comp)

Junior boys (81 runners) 4 km:

26th Rueben Kuzma (Swift Current Comp)

41st Dylan Pierce (Swift Current Comp)

44th Chayne Krauchek (Hodgeville)

46th Austin Coward (Swift Current Comp)

Senior girls (104 runners) 4 km:

34th Danika Messer (Swift Current Comp)

67th Kennedy Choo Foo (Swift Current Comp)

97th Taylor Dickie (Swift Current Comp)

As a district, the SW placed 7th in the junior boys category.  Swift Current Comp placed 11th in the school team competition at the 4A level.  Congrats to all the runners and their coaches Adam Jackson and Roberta McIntyre.

                The senior girls volleyball results from October 10:

Hazlet site:

Hazlet over Hodgeville  25-8; 25-21

Hodgeville over East End  25-18; 25-19

Hazlet over East End  25-10;  25-7

Maple Creek site:

Maple Creek over Gull Lake 24-26, 25-11, 15-13

Frontier over Gull Lake 22-25, 25-17, 15-12

Maple Creek over Frontier 12-25, 25-17, 17-15

The re-scheduled games held at Consul on October 12:

Consul over Maple Creek 25-12, 22-25, 15-13

Consul over Eastend 25-11, 25-15

Maple Creek over Eastend 14-25, 25-22, 15-12

The top 4 in the girls league after week 5 are:

1st Hazlet 27 pts

2nd Frontier 17 pts

3rd Hodgeville/Vanguard 16 pts

4th Consul 13 pts.

                In 12 man football action, the Swift Current Colts had a busy week.  On October 10 they hosted Estevan and got a 44-0 win.  This put the Colts into 4th place in the Moose Jaw league with a record of 3-3.  They then hosted the league quarter finals against 5th seeded Weyburn Eagles (2-4) on October 14.  The Colts came up with a big win 24-0 and will now play in the semi final on October 21. 

                Other football scores from October 13:

6 man football Gull Lake 54 @ LCBI 36

9 man football Fort Qu’Appelle 0 @ Maple Creek 33

                In the Moose Jaw girls soccer league, the defending champs Swift Current Ardens played in the league semi final on Oct 12 against Moose Jaw Central.  The Ardens came away with the 4-0 win and will now play in the league final on Oct 17 vs Weyburn.  This game will be played in Moose Jaw.  Good luck to the Ardens!

                The southwest will host two regional soccer playoffs.   The Swift Current Colts will host the 3A boys tournament on October 20 & 21.  Besides the Colts, there will be 2 teams from Prince Albert -  Carleton and St. Mary’s.  Also hosting will be Herbert Laurels girls.  They will share the field between the Comp and Irwin with the Colts.  They will have games on Saturday, October 21.  The visiting 1A girls’ teams include Dalmeny, Martensville and Caronport.  The boys game on Friday will go at 3:30 while the girls’ games are set for Saturday at 9:30 a.m. and 11:30 a.m.  The boys final will go at 1:00 p.m. and the girls final will go at 3:30 p.m.  

                The Herbert Laurels boys  will be on the road at Maymont for 1A boys soccer regionals while the Swift Current Ardens will travel to Prince Albert to compete in 3A girls.  The top 2 at each regional will advance to SHSAA provincial soccer on the 27 & 28th of October.   Good luck Laurels, Ardens and Colts!

                Junior volleyball playoffs will be happening at the end of October.  The following are the host sites, dates and schools involved:

Rolling Hills B boys subsection @ Millar College (Pambrun) on October 24.  Teams – Vanguard, Hodgeville, Swift Current Comp, Wymark, Ponteix.

Rolling Hills A boys subsection @ Gull Lake on October 25.  Teams – Gull Lake, Irwin and Waldeck.

Cypress Hills boys section @ Leader on October 25.  Teams – Leader, Fox Valley, Cabri.

Rolling Hills A girls subsection @ Gull Lake on October 26.  Teams – Gull Lake, Ecole Centennial, All Saints, Waldeck, Irwin.

Rolling Hills B girls subsection @ Ponteix on October 26. Teams – Ponteix, Swift Current Comp, Vanguard/Hodgeville, Wymark.

Cypress Hills girls section @ Hazlet on October 28.  Teams – Hazlet, Leader, Fox Valley, Maple Creek.

Whitemud boys section @ Consul on October 28.  Teams – Consul, Eastend, Frontier, Shaunavon, Val Marie.

Whitemud girls section @ Frontier on October 28.  Teams – Frontier, Consul, Eastend, Shaunavon and Val Marie. 

                Upcoming games:

Oct 17 girls soccer league final Weyburn vs Swift Current Ardens (in Moose Jaw)

Oct 17 senior girls volleyball league.  Host sites Frontier and Gull Lake

Oct 18 senior boys volleyball league.  Host site Ponteix.

Oct 20 9 man football.  Shaunavon Shadows @ Fort Qu’Appelle.

Oct 20 & 21 regional soccer in Swift Current for Swift Current Colts and Herbert Laurels girls

Oct 21 12 man football semi finals

Oct 21 6 man football playoffs Central Butte @ Gull Lake (1:00).